Bydgoszcz, 21.09.2023 r.
APEL NR 3/A/IX/23
PREZYDIUM OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ
BYDGOSKIEJ IZBY LEKARSKIEJ
Z DNIA 21 WRZEŚNIA 2023 ROKU
Bydgoska Izba Lekarska apeluje do Naczelnej Izby Lekarskiej o podjęcie realnych działań mających na celu ochronę praw lekarzy, wobec których dopuszczono się w przestrzeni publicznej kradzieży wizerunku.
Do procederu dochodzi zazwyczaj w celach zarobkowych: reklama produktów leczniczych, suplementów diety oraz wyrobów i innych produktów medycznych, w przestrzeni publicznej (głównie internetowej), bez wiedzy poszkodowanego lekarza. Celem kradzieży może być również próba zdyskredytowania lekarza w oczach społeczeństwa lub np. zniszczenie konkurencji. Kradzież wizerunku lekarza bez jego wiedzy w prosty sposób prowadzi zatem do wyrządzenia szkody osobistej oraz majątkowej, ponieważ utrata zaufania społecznego prowadzi do poważnych konsekwencji zawodowych i rezonuje na całe środowisko medyczne.
W wyniku takiego działania dochodzi do naruszenia Art. 190a § 2 Kodeksu Karnego, art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Art.l90a § 2 Kodeksu Karnego zakazuje pod groźbą kary pozbawienia wolności do lat 3, wykorzystywania wizerunku lub innych jej danych osobowych w celu wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej. Art. 23 Kodeksu cywilnego wizerunek jest dobrem osobistym człowieka, który pozostaje pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Art. 81. § 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi zaś o konieczności uzyskania zezwolenia na rozpowszechnianie wizerunku. Należy również nadmienić, że zgodnie z art. 63 Kodeksu etyki lekarskiej, lekarz nie może używać swojego wizerunku do celów komercyjnych, za co grozi mu pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej.
Wobec powyższego, zasadne wydaje się stworzenie mechanizmów ochrony lekarzy, wobec których dokonano czynu polegającego na kradzieży wizerunku. Po zgłoszeniu takiej sytuacji do organu jakim jest Rzecznik Praw Lekarza, nie powinien on w tej sytuacji podlegać odpowiedzialności zawodowej. Z urzędu powinno dochodzić wszczęcia postępowania karnego, w celu ustalenia sprawcy tego typu przestępstwa. Powinno się również dążyć do niezwłocznego zminimalizowania szkód osobistych lekarza przez zablokowanie lub usunięcie z przestrzeni publicznej treści zawierającej skradziony wizerunek. Z uwagi na niepodważalną opinię i w najszerszy zasięg działania Naczelnej Izby Lekarskiej wśród jednostek samorządu lekarskiego w przestrzeni publicznej, Okręgowa Rada Lekarska Bydgoskiej Izby Lekarskiej uważa, że realne zainteresowanie się tym problemem przez Naczelną Izbę Lekarską jest w interesie wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów tworzących nasz samorząd lekarski.