Obowiązek doskonalenia zawodowego rozlicza się w następujących po sobie okresach obejmujących 4 lata. Pierwszy okres rozliczeniowy rozpoczął się 6 listopada 2008 r. i objął największą liczbę lekarzy i lekarzy dentystów, natomiast dla osób, które uzyskały formalne prawo wykonywania zawodu po dniu 6 listopada 2004 r. pierwszy okres rozliczeniowy liczony jest od daty uzyskania prawa wykonywania zawodu. Przez ten okres każdy lekarz i lekarz dentysta powinien był uzyskać 200 punktów edukacyjnych, w sposób i na zasadach określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2004 r., Nr 231, pozycja 2326) oraz Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 11 sierpnia 2016 r. (DZ. U. 2016 poz. 1327) zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów Przepisy stanowiące o obowiązku doskonalenia zawodowego obowiązują wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, także tych którzy wykonują zawód za granicą. Dopóki lekarz posiada prawo wykonywania zawodu na terenie Polski, podlega polskim przepisom dotyczącym realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego określonym w ustawie z dnia 5 grudnia 2006 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, oraz we wspominanym wcześniej rozporządzeniach. Rozporządzenie MZ nie przewiduje żadnych sankcji, ogranicza się jedynie do określenia sposobów i warunków dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego. Natomiast § 3 Uchwały nr98/04/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 17 grudnia 2004 r. mówi: ”Lekarz, lekarz dentysta, który przystępuje do konkursu na stanowisko kierownicze lub inne stanowisko w zakładzie opieki zdrowotnej, występujący o zatrudnienie jako nauczyciel akademicki, występujący o zmianę warunków zatrudnienia, występujący o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych przedstawia dokument Prawo wykonywania zawodu lekarza lub Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty zawierający wpis o dopełnieniu obowiązku doskonalenia zawodowego wraz z liczbą uzyskanych punktów edukacyjnych.”
Należy też zwrócić uwagę na ograniczenia dotyczące maksymalnej liczby punktów edukacyjnych z danej kategorii, zaliczanych do wymaganych 200 pkt.
LICZBA PUNKTÓW EDUKACYJNYCH ODPOWIADAJĄCYCH POSZCZEGÓLNYM FORMOM DOSKONALENIA ZAWODOWEGO
1) nieobjętym programem odbywanej specjalizacji lub nabywanej umiejętności lub
2) realizowanym za pośrednictwem środków przekazu telewizyjnego i sieci internetowej z ograniczonym dostępem
- który uzyskał akceptację Naczelnej Rady Lekarskiej
max 6 pkt za 1 szkolenie
programu edukacyjnego
funkcji opiekuna
w okresie rozliczeniowym
19
przynależność do kolegium specjalistów lub towarzystwa naukowego
5 pkt. za
przynależność do jednego
kolegium specjalistów lub
towarzystwa naukowego -
max 20 pkt w okresie rozliczeniowym
zaświadczenie
Przepisy prawne:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów
Każdy lekarz i lekarz dentysta powinien złożyć w Bydgoskiej Izbie Lekarskiej dokumenty, poświadczające zdobyte przez niego punkty edukacyjne wraz z indeksem doskonalenia zawodowego, w którym uzupełnia chronologicznie przebieg kształcenia ustawicznego. Do Bydgoskiej Izby Lekarskiej należy dostarczyć również prawo wykonywania zawodu w celu dokonania w/w wpisu. Dokumenty te po zweryfikowaniu zostaną zwrócone.