Prowadzenie pomiarów dawek indywidualnych albo pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy oraz rejestrowanie danych w tym zakresie
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe,
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 marca 2007 r. w sprawie wymagań dotyczących rejestracji dawek indywidualnych,
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.
Lekarze prowadzący praktyki zawodowe, używający aparatów rentgenowskich mają obowiązek prowadzenia pomiarów dawek indywidualnych albo pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy oraz rejestrowanie danych w tym zakresie.
Przekazanie informacji wynikających z rejestru musi nastąpić w terminie do dnia 15 kwietnia roku następnego uprawnionemu lekarzowi prowadzącemu dokumentację medyczną pracowników oraz do centralnego rejestru dawek.
Lekarze prowadzący praktyki zawodowe powinni dokumentować system zarządzania jakością. Przez kierownika jednostki ochrony zdrowia jest dokonywany przegląd i okresowa aktualizacja systemu.
Istnieje także nałożony na lekarzy prowadzących praktyki zawodowe obowiązek przeprowadzania, co najmniej raz w roku, audytów wewnętrznych obejmujących m.in.:
a) zgodności procedur roboczych z wzorcowymi,
b) analizy zdjęć odrzuconych,
c) sposób postępowania z podstawową dokumentacją medyczną,
d) częstości wykonywania i wyników bieżących testów eksploatacyjnych,
e) wielkości dawek otrzymywanych przez pacjentów w stosowanych procedurach radiologicznych i porównania ich z odpowiadającymi tym procedurom wartościami poziomów referencyjnych określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, jeżeli takie wartości określono.
Dodatkowo lekarze prowadzący praktyki zawodowe mają obowiązek przeprowadzania testów eksploatacyjnych (podstawowych i specjalistycznych), które opisane są w załączniku nr 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej.
Ponadto lekarze prowadzący działalność w formie praktyki zawodowej są zobowiązani uczestniczyć w szkoleniu z zakresu ochrony radiologicznej. Certyfikat ze szkolenia ważny jest przez 5 lat.